عایق دما

عایق‌کاری تاسیسات

خدمات عایق‌کاری

عایق حرارتی چسبی چیست؟

عایق حرارتی چسبی را می‌توان به عنوان یک محصول و یا راهکار ویژه در عایق کاری بشمار آورد، که از آن به منظور جلوگیری از انتقال حرارت و گرما و یا صدا استفاده می‌شود. در حال حاضر از این محصول برای عایق کاری دیوارها و سقف‌های ساختمان‌ها در سازه‌ها استفاده کرده و یا این محصولات را برای عایق کاری جداره خارجی لوله‌های آب گرم و سرد و کف ساختمان بکار می‌برند.

به همین دلیل می‌توان گفت عایق حرارتی چسبی یا چسب عایق حرارتی از مهم‌ترین مصالح بکار رفته در صنعت ساخت و ساز ساختمانی محسوب شده و نیاز به تامین انرژی برای گرمایش و سرمایش را تاحدودی کاهش می‌دهند.

با خرید نوار چسب عایق حرارتی و یا عایق حرارتی چسبی و همچنین اسپری عایق حرارتی در این مورد  و استفاده از آن نقش قابل توجهی در پیشگیری از اتلاف انرژی خواهید داشت و به مصرف بهینه انرژی و هزینه‌ها کمک خواهید رساند.

عایق حرارتی چسبی تنها یکی از محصولات ارائه شده در مجموعه عایق دما است. مجموعه‌ای تخصصی که در فرایند تولید محصولات و ارائه خدمات مربوط به عایق کاری و تاسیسات سابقه بیش از ده سال داشته و خدمات متنوعی از جمله عایق حرارتی چسبی، اسپری و فوم عایق حرارتی را دراختیار متقاضیان این عناوین قرار می‌دهد.

در این مقاله به ارائه مطالبی درباره نوار چسب عایق حرارتی در این مجموعه خواهیم پرداخت و برخی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای استفاده از این محصول را مرور و بررسی خواهیم کرد. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و نوع عایق کاری بوده و یا می‌خواهید به عایق کاری بخش‌های مختلف سازه مد نظر خود دست بزنید، در این مسیر با ما همراه باشید.

عایق حرارتی چسبی
عایق حرارتی چسبی

اهمیت استفاده از عایق حرارتی چسبی

بسیاری از افرادی که در زمینه ساخت و ساز و ساختمان‌ها فعالیت دارند، احساس می‌کنند که نیازی به خرید چسب عایق حرارتی و استفاده از آن در بنای مورد نظرشان نخواهند داشت. درواقع این افراد بر این باورند که عایق‌ها جهت عایق کاری، هزینه‌های بسیار زیادی را به آن‌ها تحمیل کرده و قیمت ساخت و ساز را برایشان افزایش می‌دهد.

درحالی که این گمان و نظریه کاملاً اشتباه بوده و این افراد پس از سپری شدن مدت زمانی خاص و قرار گرفتن در شرایط نامطلوب برای وضعیت ساختمان‌ها و همچنین درمواقعی که مشاهده می‌کنند انرژی چندین برابر بیشتر از این هزینه، صرف می‌شود به این باور و نتیجه دست پیدا می‌کنند که بهتر است قبل از هرچیز از این محصولات مرتبط با عایق کاری استفاده کنند.

علاوه‌بر این عامل به‌کارگیری عایق حرارتی چسبی به شما کمک می‌کند تا ورود آلاینده‌ها به محیط زیست با کاهش قابل توجهی روبرو شود و برای طبیعت و محیط زندگی مفید باشد. به‌طورکلی نوار چسب عایق حرارتی را می‌توان نسل جدید عایق‌های حرارتی، رطوبتی و صوتی بشمار آورد که با تکنولوژی‌های مدرن و روز دنیا طراحی و ساخته شده و مطابق با دستورکار و استانداردهای مورد نیاز کیفی در سطح جهان است.

همچنین خوب است بدانید که در ساختار این محصولات از برخی مواد رسانای حرارتی کمک گرفته شده تا بتوانند اتصالات موردنظر را در این راستا برقرار کنند. قدرت چسبانندگی بسیار بالا نیز باعث شده تا عایق حرارتی چسبی را بتوانند برای دستیابی به اهداف مختلفی از قبیل آب‌بند کردن و یا نفوذناپذیر نمودن سطوح مختلف و تاسیسات ساختمانی متفاوت مورد استفاده قرار دهند.

ویژگی‌های محصول عایق حرارتی چسبی

عایق‌های حرارتی بسیار زیادی با انواع مختلف در بازار وجود دارند که شما می‌توانید بر اساس تمایل شخصی و نوع مصارف و نیازهای خود آن‌ها را باتوجه به کار موردنظر تهیه کرده و به عایق کاری بخش‌های مختلف سازه و تاسیسات آن دست بزنید. ازجمله این محصولات می‌توان به عایق پشم شیشه و عایق پشم معدنی سرباره اشاره کرد و یا عایق پشم سنگ، عایق فوم الاستومری، عایق الیاف معدنی و… را نام برد.

حال نوار چسب عایق حرارتی یکی از پراستفاده‌ترین انواع این محصولات است که می‌توان آن را نوعی چسب با ویژگی‌های منحصر به فرد برای عایق کاری بشمار آورد، که مصارف و کاربردهای ویژه‌ای را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

عایق حرارتی چسبی چیست

مقاوم دربرابر فشار

مقاومت دربرابر اعمال فشار از ویژگی‌های منحصربفرد این عایق است. همانطور که می‌دانید پس از اجرای فرایند نصب و بهره‌برداری از عایق حرارتی چسبی، ممکن است به بخش‌هایی از ساختمان مورد نظر شما فشارهایی وارد شود و چسب عایق حرارتی نیز تحت تاثیر فشار وارد شده قرار بگیرد.

پس طبق این دستاورد حواستان به این نکته باشد و به خرید عایق­های حرارتی چسبی از نوع و برندی دست بزنید که تحمل فشارهای وارد شده از سمت محیط  و اجسام را داشته باشد.

غیرقابل اشتعال

یکی از مهمترین ویژگی‌ها و مزایای استفاده از چسب­های عایق حرارتی در عایق کاری این است که این نوع محصول غیرقابل اشتعال می‌باشد. ازطرفی در زمان انتخاب آن­ها هم باید مد نظر خریداران غیرقابل اشتعال بودن محصول قرار بگیرد. همچنین این نوع عایق حرارتی باید از ضریب انتقال حرارتی پایینی برخوردار شده باشد.

مقاوم دربرابر رشد باکتری‌ها

درمواقعی که به عایق کاری یک سازه اقدام می‌کنند، نکات و موارد زیادی را در این راستا برای عایق کاری اصولی درنظر می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین این نکات رعایت مسائل و موازین بهداشتی است. اگر به این نکته مهم توجه نداشته باشید بستر و محیطی امن را ایجاد خواهید کرد تا شرایط رشد باکتری و دیگر میکروارگانیسم‌ها فراهم شود.

خنثی بودن دربرابر واکنش شیمیایی

از ویژگی‌های بارز یک عایق مناسب خنثی بودن آنها دربرابر واکنشات شیمیایی است. برای مثال چسب­های عایق حرارتی مرغوب و با کیفیت بالا دربرابر واکنش‌های شیمیایی از عملکردی کاملاً خنثی برخوردار بوده و با عوامل خارجی هیچ واکنش نشان نمی‌دهد. به همین دلیل با خرید و استفاده از آن در بخش‌های مختلف سازه عوارض، خطرات و آسیب‌هایی برای ساکنین ساختمان به وجود نخواهید آورد و خیالتان از این بابت راحت خواهد بود.

کشش بالا دربرابر انقباض و انبساط محیط

همانطور که می‌دانید انبساط و انقباض به فرایندی گفته می‌شود که بر اثر گرما و سرمای موجود طبق فصل‌ها و در یک محیط بوجود می‌آید و هر جسمی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. از همین‌رو در فرایند ساخت و ساز باید توجه بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشید و از میان عایق‌های حرارتی مختلف موجود در بازار، سعی شود محصولی را انتخاب کنید که در شرایط دمایی و آب و هوایی مختلف از امکان بروز انبساط و انقباض برخوردار بوده و انعطاف‌پذیری لازم را در این زمینه داشته باشد.

انواع عایق حرارتی چسبی

در حال حاضر تولید کنندگان نوار چسب عایق حرارتی یا همان عایق حرارتی چسبی را در شکل‌ها و مدل‌های مختلفی طراحی و تولید کرده و به بازار و مصرف کنندگان ارائه می‌دهند. با این حال دو نمونه از پرکاربردترین این محصولات عبارتند از: عایق حرارتی چسبی رولی و عایق‌ حرارتی چسبی لوله‌ای.

همچنین می‌توان این محصولات عایق  کاری را در دسته‌بندی‌های جزئی‌تری نیز جای داد و به انواع عایق حرارتی چسبی لوله‌ای ساده، لوله‌ای چسب دار، لوله‌ای مسلح، لوله‌ای روکش آلومینیومی و…. دست پیدا کرد. عایق‌های حرارتی چسبی رولی نیز همانند لوله‌ای، از چنین دسته بندی‌هایی برخوردار هستند.

شما می‌توانید از انواع مختلف این محصولات برای عایق کاری سازه‌های ساختمانی و لوله‌های آب سرد و گرم ساختمان استفاده کرده و جلوی اتلاف انرژی و یا حتی بروز مشکلات و آسیب‌هایی از قبیل آتش‌سوزی و اشتعال را بگیرید.

انواع عایق حرارتی چسبی

کاربردها و مصارف عایق حرارتی چسبی

کاربردها و حوزه مصارف این عایق‌ها از گستردگی بالایی برخوردار است. برای مثال از نوار چسب عایق حرارتی می‌توانید برای درزگیری و آب‌بندی سقف‌های شیروانی استفاده کنید و یا نشتی‌های حمام و سرویس‌های بهداشتی را ازطریق آنها گرفته و به آب‌بندی بهینه از آن‌ها دست بزنید.

در بسیاری از موارد از این نوع عایق‌های حرارتی برای آب‌بندی پشت بام‌ها و یا حیاط منازل یا حتی محیط‌های کاری جهت جلوگیری از نشتی‌ها استفاده می‌کنند و یا جلوی شوره زدن و زنگ‌زدگی کف کولر را با استفاده از آنها می‌گیرند.

ازطرفی برطرف کردن نشتی کف کولر، پوشش کانال کولر، درزگیری و آب‌بندی مناسب و مطلوب سقف گلخانه‌ها و سقف‌های کاذب از دیگر موارد مصرف و کاربردهای گسترده در عایق حرارتی چسبی است. درصورت استفاده از آنها این امکان فراهم شده که شما بتوانید با کمک این محصولات بخش‌های داخلی خودرو از قبیل صندوق عقب و درب‌ها، کف اتاق و کاپوت را آب‌بندی کنید و یا به آب‌بندی لوله‌های خروجی روی سقف و دودکش ساختمان‌ها دست بزنید.

این محصولات پرکاربرد و پراهمیت به منظور آب‌بندی کردن کانال‌های هوا هم مورد استفاده قرار گرفته و می‌توانند جلوی زنگ‌زدگی این بخش‌ها را بگیرند. در فرایند ساخت روف گاردن نیز از این محصولات می‌توان کمک گرفته و با استفاده از آن‌ها به درزگیری و آب‌بندی بام سبز دست می‌زنند.

همچنین توجه داشته باشید که از دیگر کاربردهای عایق حرارتی چسبی می‌توان به تعمیر استخرها، آب بندی تونل‌ها و پل‌ها اشاره کرد. به‌طورکلی در مواقعی که نیاز داریم به پر کردن شکاف‌ها و ترک‌های موجود در استخرها، تونل‌ها، مخازن و…. دست بزنیم و جلوی نفوذ آب و رطوبت به بخش‌های مختلف سازه موردنظر را بگیریم تا آسیب‌ها به حداقل برسد، باید حتماً از عایق حرارتی چسبی استفاده کرد.

سخن پایانی

طبق این مقاله این موضوع را که عایق حرارتی چسبی چیست، کاربردها و ویژگی‌های این محصول را هدف قرار دادیم. با خواندن این مطلب می‌توانید عایقی مناسب را در راستای عایق کاری ساخت و سازهای خود بکار بگیرید. جهت عایق کاری ساختمان، از عایق حرارتی چسبی غافل نشوید. زیرا ویژگی و مزایای کاربردی این محصول سبب شده تا بهترین بازدهی را برای عایق کاری شما داشته باشد.

ارتباط با ما

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عایق حرارتی چسبی و روش اجرا و نصب آن می‌توانید ازطریق راه‌های ارتباطی با ما همراه باشید و فعالیت‌های مختلف عایق کاری خود را به ما بسپارید.