عایق دما

عایق‌کاری تاسیسات

خدمات عایق‌کاری

بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

شاید برای شما هم سوال باشد که بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب کدام عایق است؟ همانطور که می‌دانید در فصل زمستان خطرات زیادی وجود دارد که بدنه اصلی ساختمان را تهدید می‌کند، به عنوان مثال در منافذ دیوارها لوله و اتصالات بکار رفته که با وارد شدن آب و یخ زدن آن باعث می‌شود آجرها و سنگ تراشی‌ها شکسته، پاشیده و شل شوند. زیرا سرما آب را منبسط می‌کند. به همین خاطر علاوه بر نمای بیرونی، باید عناصر دیگر نیز عایق کاری شوند تا به نوعی از بروز مشکلات پیشگیری کرده باشید.همچنین آسیب جدی به موتورخانه و اسکلت ساختمان وارد نشود.

حال امروزه با پیشرفت تکنولوژی و لزوم احداث ساختمان‌های سبک‌تر، لازم شد که ضخامت جداره‌ها به حداقل میزان کاهش یابد؛ در پی این مسئله گریز حرارت از پوسته خارجی بنا مطرح شد؛ بنابراین به منظور کاهش هزینه ایجاد گرما و سرما، با قرار دادن عایق رطوبتی در پوسته ساختمان‌ها ضریب هدایت حرارتی مجموعه را اعم از گرما و سرما به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند.

طبق مشاهدات انجام شده در فصول سرد سال، لوله و اتصالا موتود در ساختمان‌ها، دچار یخ‌ زدگی می‌شوند. ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که چکار کنیم این اتفاق نیوفتد؟ در پاسخ باید گفت که عایق‌های رطوبتی، بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب هستند. با استفاده از این روش می‌توان تا حد زیادی از یخ زدگی جلوگیری نمود.

درواقع یکی از اصلی‌ترین عوامل فرسوده شدن و کم شدن عمر ساختمان‌ها در زملن حال، نفوذ رطوبت به اجزای آن‌ها است. از همین‌رو برای جلوگیری از نفوذ آن باید در هر قسمت ساختمان که احتمال نفوذ رطوبت وجود دارد از عایق رطوبتی مناسب با ساز و کار استفاده شود.

همان‌طور که می‌دانید مشکلاتی مانند نشت یا ترکیدگی لوله‌ها در راستای وجود رطوبت و یخ زدگی آنها می‌توانند خسارت‌های بسیار زیادی را برای ساختمان به بار آورند ولی درصورت استفاده از عایق‌بندی درست و اصولی در ساختمان می‌توانیم به نسبت زیادی میزان این خسارت‌ها کاهش داد. به‌طورکلی عایق کاری لوله جز الزامات در بخش‌های مختلف ساختمان می‌باشد که باید مورد اهمیت قرار بگیرد.

در این مقاله سعی داریم درمورد بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب صحبت کنیم. در ادامه به توضیحاتی از عایق رطوبتی که بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب می‌باشد، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

عایق یخ زدگی

عایق رطوبتی چیست؟

عایق‌های رطوبتی همانطور که از نامشان پیداست دربرابر رطوبت از اجزای موردنظر حفاظت می‌کند. درواقع عایق رطوبتی عبارت است از پوشش‌هایی که با ترکیب شدن با مواد دیگر و استفاده از آن‌ها بر روی سقف، پشت‌بام، حمام، استخر و… مانع از ورود رطوبت به داخل می‌شوند. همانطور که گفته شد، نفوذ رطوبت در ساختمان می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند زنگ زدن فلزات، رشد کپک و قارچ ها، یخ زدگی سازه و لوله‌ها و …. شود.

انواع عایق رطوبتی

 1. عایق‌های رطوبتی بر اساس نوع مواد تشکیل دهنده
 2. عایق‌های رطوبتی بر اساس روش اجرا
 3. عایق‌های رطوبتی بر اساس ساختار عایق در هنگام اجرا

چه بخش‌هایی با عایق رطوبتی قابل عایق کاری هستند؟

 • پشت بام

پس از ساخت یک ساختمان،هیچ بخشی از آن به اندازه سقف در معرض عناصر تخریب کننده و آسیب‌های آب و هوایی قرار نمی‌گیرد. بنابراین، هر سال در فصل پاییز و بهار یک بازرسی عمومی از سقف، جهت جلوگیری از آسیب‌ها توصیه می‌شود. عمده ترین مناطق در معرض آسیب، در پشت بام شامل لوله ها، نردبان و زهکشی می‌باشد. برخی از سیستم‌های پشت بام ممکن است دارای یک پوشش بازتابنده باشند که همین امر باعث می‌شود مواد آب بندی بام در معرض نور ماوراء بنفش قرار بگیرند و خراب و از بین بروند.

 • نما

طبق برآوردها بر پایه اصول نظارتی، اگر ساختمان بلندتر از شش طبقه باشد، باید یک بازرسی بیرونی بصری با استفاده از دوربین‌های مخصوص انجام شود تا آجر‌های نامناسب یا تخریب شده بررسی شوند. سنگ، ملات، قرنیز‌ها، بالکن و پنجره، نرده‌ها و… از مواردی هستند که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند که اگر پس از باران مرطوب نشدند، ممکن است ترک و یا نقص‌های دیگری داشته باشند که باید سریعا بررسی‌های لازم ازطریق بازرس انجام شود. همچنین در آب بندی نمای ساختمان باید در اطراف قاب‌های پنجره یک فیلم پلاستیکی نصب کرد تا مانع از ورود رطوبت در فصل‌های پر بارش مخصوصا زمستان شود. ورود رطوبت به هر یک از بخش‌های ساختمانی ممکن است تخریب همره با یخ زدگی باشد.

 • شیرآلات تراس

بعضی از تراس‌های سقفی، دارای شیر آب یا شیلنگ برای آبیاری گیاهان یا شستشو هستند. پیش از به کارگیری عایق کاری در ساختمان، فراموش نکنید هنگامی که دما افت داشته باشد، شیرهای داخلی باید بسته شوند، آب باقیمانده روی تراس تخلیه شده و برای جلوگیری از یخ زدگی باید لوله‌ها را بپوشانید، زیرا در غیر این صورت احتمال ترکیدن لوله و تخریب شدن آجر و ملات اطراف آن بالا می رود. در حال حاضر بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله‌های آب، همین عایق رطوبتی می‌باشد.

 • لوله کشی ها در فضای باز

لوله‌های آب سرد که ازطریق مخازن آب که بر روی پشت بام یا برج خنک‌کننده قرار گرفته است،به داخل انتقال می یابند. اغلب با استفاده از یک کویل برقی فرآیند گرم شدن را پیش می‌برند. تا از یخ زدگی آب و ترکیدن لوله جلوگیری شود. معمولا با بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله‌های آب، یک لایه عایق در اطراف کویل پیچیده می‌شود که به یک قطع کننده مدار زمین (GFCI) در پشت بام اتصال می‌یابد. طی بررسی‌های لازم از سقف باید اطمینان حاصل کنید که اتصالات در جای خود قرار گرفته و عایق هیچ یک از آن‌ها فرسوده یا از بین نرفته باشد.

 • رادیاتورها

آب بندی ساختمان فقط با استفاده از انواع عایق رطوبتی در ساختمان محدود نمی‌شود؛ همواره خواهیم دید که شکایت ساکنان ساختمان در مورد نشتی رادیاتورها زیاد بوده و مدام مجبور به تعویض یا تعمیر آن‌ها هستند. در برخی سیستم‌های انتقال آب، یک لوله برای تامین بخار و یکی دیگر برای بازگشت میعانات استفاده شده است. اگر یک رادیاتور هنگامی که بخار به سمت آن جریان می‌یابد سرد باشد، به این معنا خواهد بود که تله بخار از کار افتاده و نیاز به تعویض دارد و دریچه‌های خروج هوا در کنار رادیاتور نیز باید مورد بررسی قرار گیرند.

 • منافذ آجرها، سیستم‌های تهویه و دودکش‌ها

در حالت کلی، برای جلوگیری از ورود رطوبت و هرگونه یخ زدگی، ساکنین باید سیستم تهویه و دودکش‌های خود را قبل از سرمازدگی مقاوم کنند. روکش‌های عایق، پانل‌ها، ورق‌ها، فیلم‌های پلاستیکی و نوار باید در قطعات روی دیوار و در داخل و خارج آن استفاده شوند. همانطور که می‌دانید میزان استفاده دودکش‌ها در زمستان بیشتر از سایر فصول سال می‌باشد. اما به اندازه کافی به آن‌ها اهمیت داده نمی‌شود و مورد بازرسی قرار نمی‌گیرند. با گذشت زمان، دودکش‌ها می‌توانند با ضایعاتی مانند گازهای ناشی از احتراق و آجر‌های فرسوده گرفتار فرآیند تخریب شوند. به همین خاطر، بازرسی دوره‌ای و برطرف کردن ایرادات احتمالی ضروری است.

بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب
بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب
 • دیگ بخار

سیستم دیگ بخار و سایر سیستم‌های گرمایشی قبل از آغاز فصل سرما باید به خوبی سرویس شوندو طی بازرسی دوره‌ای قرار بگیرند. لوله‌های دودکش دیگ بخار باید بررسی گردند تا از عدم نشت یا گرفتگی در آن‌ها مطمئن شوید. همچنین لازم است بررسی اولیه عایق اطراف لوله‌های بویلر و پوسته انجام شود و اکثر دیگ‌های بخار برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی به درمان شیمیایی نیاز دارند.

 • لوله کشی ساختمان

تمامی ساز و کارهای هر ساختمان بر پایه لوله کشی اولی می‌چرخد. از همین‌رو اهمیت این بخش بالا می‌باشد. در فصل زمستان باید پیشگیری‌های لازم برای جلوگیری از یخ زدن لوله‌ها انجام شود. به‌طورکلی طبق مطالعات انجام شده بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله‌های آب، عایق رطوبتی می‌باشد.

نکات عایق کاری رطوبتی در فصول سرد

 • بسیاری از موارد فوق نکاتی هستند که به هنگام عایق کاری رطوبتی باید مورد اهمیت قرار بگیرند.، ازجمله بررسی‌های معمول سقف‌ها و اتصالات برقی، پاکسازی زهکشی‌ها، بهینه‌سازی سیستم‌های تهویه مطبوع در دیواره و… توسط ساکنان ساختمان قابل انجام است. اما سایر کارهای تخصصی‌تر که باید انجام شود ، مانند بازرسی دیگ بخار و دودکش‌ها و تعمیر و نگهداری برج خنک‌کننده نیاز به دانش و مهارت یک پیمانکار فردی آموزش‌دیده دارد.
 • همچنین توصیه می‌شود که آب بندی را در هنگام ساخت یا بازسازی انجام دهید تا از هدر رفت انرژی و نفوذ رطوبت جلوگیری کرده باشید. زیرا اوایل کار بسی راحت‌تر بوده و قبل از پیشامد خطر از آن جلوگیری می‌کنید.
 • درزگیر‌های رزینی، فومی و وینیلی بهترین گزینه برای آب بندی پنجره هستند و قابلیت استفاده روی تمامی سطوح را دارند.
 • برای مقابله با پدیده‌هایی مانند نم زدگی می‌توان از چسب‌های آب بندی استفاده کرد. این کار علاوه‌بر واترپروف کردن، مقاومت ساختمان در برابر نیروهای محیطی را نیز بالا می‌برد. پس بهتر است که این نکته جدی گرفته شود.
 • برای عایق کاری فونداسیون‌ها و پایه‌ها، استفاده از روکش‌های پلیمری به عنوان غایق رطوبتی گزینه خوبی است.
 • استفاده از ورق‌های PVC و پلی اتیلن برای دیوار و کف ساختمان می‌تواند به میزان قابل توجهی صدمات ناشی از رطوبت،یخ زدگی، حمله عناصر شیمیایی و خوردگی بر اثر قرار گرفتن در معرض نمک را کاهش دهد. پس از اثر آن غافل نشوید.

جمع بندی

طبق مطالب این مقاله به شما یادآور شدیم که بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب، عایق رطوبتی می‌باشد. زیرا از ورود و نفوذ رطوبت به لوله و اتصالات یا حتی دیگر بخش‌های ساختمان جلوگیری می‌کند. درواقع عایق رطوبتی جز عایق‌های پرکاربرد شمرده می‌شود که در ساختمان سازی نقش بسزایی دارد.

ارتباط با ما

جهت خدمات عایق کاری در انواع مختلف، می‌توانید از بخش تماس با ما در سایت با ما در ارتباط یوده و درخواست‌های خود را به دست ما بسپارید. درخواست شما پس از ثبت نهایی توسط کارشناسان این حوزه رسیدگی خواهد شد.